Wszystkie aktualności

TYLKO RAZEM ZWYCIĘŻYMY ZARAZĘ

Obserwujemy w ostatnich tygodniach bardzo duży przyrost zachorowań na Covid-19 (koronawirus). IV fala tej poważnej, śmiertelnej choroby rozprzestrzenia się i po kilku miesiącach spadku, od trzech tygodni,  nowe zachorowania bardzo wzrastają. Dzisiaj dzienny przyrost osiągnął wielkość 1234 chorych (o 26,6 % wyższy niż wczoraj) i potwierdza to powrót do wielkości pandemicznych.

Przypominam, że 8 lutego br. dzienny przyrost chorych wynosił 2431 osób, a już 1,5 miesiąca później tj. w dniu 1 kwietnia br.  wzrósł do 35.253 zachorowań dziennie. Pamiętamy o zamkniętych wówczas szkołach, zakładach pracy, ograniczeniach w pracy urzędów, komunikacji publicznej, kościołach, kontaktach rodzinnych i obywatelskich oraz opóźnionych inwestycjach.

Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie, zdecydowane i skuteczne działania zapobiegawcze dzienne wzrosty zachorowań w najbliższych dniach i tygodniach będą co najmniej kilkutysięczne, a wymienione wyżej ograniczenia mogą powrócić lub być nawet bardziej dolegliwe.

Dzięki zaszczepieniu ok. połowy populacji Polski prawdopodobnie nie zagraża nam dzienny przyrost ponad trzydziestotysięczny, ale kilkunastotysięczny jest możliwy. Będą kolejne tysiące chorych w szpitalach i setki lub nawet tysiące zmarłych. W wyniku zachorowania na Covid-19 zmarło dotychczas w Polsce ponad 75.600 osób, w tym wielu z naszej gminy.

Na wczorajszej sesji Rady Gminy Wójt przedstawił opis aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, województwie, powiecie i gminie oraz poinformował o planowanych, dodatkowych działaniach, które mają zapobiec lub przynajmniej ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się epidemii. Zachęcam do zapoznania się z nagraniem z sesji, dostępnym poprzez link: https://www.youtube.com/watch?v=a9KPv2Rde_o. Stwierdził, że jedynym, skutecznym sposobem zatrzymania rozwoju epidemii jest szczepienie przeciwko Covid – 19.

Aktualnie zostało zaszczepionych 58,3 % mieszkańców gminy uprawnionych do szczepień przeciwko Covid-19 (powyżej 11 lat). Chociaż stanowi to większość, to niestety jako wspólnota lokalna nie możemy być z tego poziomu zadowoleni. Cały czas prawie 42 % osób uprawnionych do szczepień stanowi znaczne zagrożenie dla siebie nawzajem, a szczególnie dla najmłodszych dzieci w wieku do 11 roku życia, które nie mogą podlegać szczepieniom.

Gmina dysponuje jedynie ograniczonymi metodami oddziaływania na osoby, które nie poddają się szczepieniu. Ze wszystkich, dostępnych metod korzysta i będzie korzystała nadal. Przykładem może być np. dostęp do sal gimnastycznych dla grup spoza szkół, w której jest dana sala (klubów sportowych, grup fitness, itp.) jedynie dla osób zaszczepionych.

Uznajemy, że dodatkową motywacją dla tych osób może być ich motywowanie do działań wspólnotowych w obszarze sołectw i szkół. Gmina przygotowała konkursy, których celem jest znaczące zwiększenie liczby szczepień w okresie do 31 października br. Dzięki szczepieniom w tym okresie sołectwa oraz szkoły mogą otrzymać kilkudziesięciotysięczne nagrody. Poniżej znajduje się regulamin określający szczegółowo warunki konkursowe.

Zapewne wielu osobom nasuwają się pytania jakimi motywacjami kierują się ludzie nie poddający się szczepieniom przeciw Covid-19. Na pierwszy plan wysuwają się przeciwwskazania zdrowotne. Aczkolwiek takich ludzi jest bardzo mało, to jednak w przypadku istnienia takich przeciwwskazań sprawa jest poza dyskusją i takie osoby nie powinny się szczepić. Dodaję, że przed każdym szczepieniem zdolność do szczepienia ocenia lekarz zespołu szczepiennego i nie poddanie się takiej ocenie wskazuje na inne przyczyny niechęci do szczepień.

Inną przyczyną może być postawa, którą można nazwać „wolnościową”. Są tacy ludzie, którzy alergicznie nie tolerują wezwań do poddania się jakiemuś działaniu, w tym przypadku szczepieniu. Apele i zalecenia traktują jako zamach na ich wolność. Jednocześnie za nic mają zagrożenia i oceny innych osób funkcjonujących w ich otoczeniu. Mimo wszystko nasuwa się tutaj znany wiersz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”, którego przesłaniem jest przedkładanie własnych ocen i interesów ponad oceny i interesy innych:

Gaweł…. „Co waćpan robisz? Ryby sobie łowię.

Ależ mospanie, mnie kapie po głowie!

A Paweł na to: Wolnoć Tomku w swoim domku”

W swoim domku? Dlaczego nie. Ale domek, w którym żyjemy (funkcjonujemy), czyli sołectwo, szkoła, gmina, Polska, Europa, nie jest tylko naszym, prywatnym domkiem. Tutaj musimy uwzględniać zespół praw i ocen także innych osób.

Kolejną przyczyną niechęci do szczepień mogą być względy religijne. Nie wchodząc w szczegóły przedstawiam wskazanie Ojca Świętego Franciszka, który oświadczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być uważane za „powszechne dobro wspólne”. Na uwagę zasługuje też, że Stolica Apostolska zaostrza dla swoich pracowników przepisy na czas pandemii koronawirusa. Począwszy od 1 października osoba, która nie posiada „zielonego certyfikatu” – paszportu covidowego nie będzie mogła przyjść do pracy, a jej nieobecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną. W związku z tym taki pracownik nie otrzyma wynagrodzenia.

Są także ludzie, którzy nie poddają się szczepieniom ze względów politycznych. Twierdzą, że nie będą się szczepili, gdyż Narodowy Program Szczepień został przygotowany i jest realizowany przez struktury rządowe, których oni nie akceptują. Proszę darować, ale postawa „na złość mamie odmrożę sobie uszy” w żaden sposób nie da się uzasadnić, a tym bardziej obronić.

Gorąco proszę i zachęcam do przyjęcia postawy dbałości o dobro wspólne rodzin, wspólnot lokalnych i wspólnoty narodowej, której wyrazem będzie poddanie się szczepieniu przeciw Covid-19. Odrzućmy uprzedzenia i dezinformacje zniechęcające do szczepień. Gminny Ośrodek Zdrowia w Łubiance przy ul. Toruńskiej 97 czeka w gotowości do szczepień (tel. 509 354 015 oraz 518 850 705)

Jerzy Zająkała

« wstecz

 • Kontakt

  tel. +48 56 678 82 17, 678 82 18
  fax +48 56 678 82 19
  ePUAP: /myxxo62135/skrytka
  gmina@lubianka.pl
  lubianka@zgwrp.org.pl
  Zapraszamy do Urzędu Gminy codziennie
  poniedziałek, środa czwartek: 7.30 – 15.30
  wtorek: 7.30 – 16.30
  piątek: 7.30 – 14.30
  Urząd Gminy w Łubiance
  Aleja Jana Pawła II nr 8
  oraz ul. Toruńska 97
  87-152 Łubianka
  NIP 956-18-70-602
  REGON 000539756
  Numer konta: BS w Toruniu - O/Łubianka 60951100002003002149020001
  Aby skontaktować się z pracownikami wydziałów prosimy kliknąć tutaj
 • Awaria

  Aby zgłosić awarię gminnych urządzeń wodno-kanalizacyjnych prosimy o wybranie numeru z poniższej listy. W przypadku braku połączenia należy wybrać kolejny numer telefonu.

  Andrzej Sierocki, kier. wydziału

  508-221-372

  Marzenna Winiarska

  530-442-940

  Jerzy Afelt

  502-234-457

  Tomasz Szreder

  502-234-477

  Sławomir Wronka

  502-272-125

  Jarosław Surowiec                        731-732-916

   

 • Odczyty

  Klikając w poniższy link nastąpi przekierowanie do strony obsługującej odczyt wodomierzy.

  LINK

 • Jakość powietrza

 • Film promocyjny

  ⬇️ Kliknij dwa razy ⬇️