Wszystkie aktualności

Koronawirus w natarciu

Obserwujemy z niepokojem komunikaty przedstawiające charakterystykę epidemii. Zarówno w skali kraju, jaki i na poziomie regionalnym oraz lokalnym następują duże przyrosty zachorowań i zgonów. Według stanu na dzień 15 października w skali kraju stwierdzono (narastająco) zakażenie 149 903 osób, z których 85 558 wyzdrowiały, a 3308 zmarło. W województwie kujawsko – pomorskim od marca br. zachorowało ok. 5500 osób, a jedynie w dniu 15 października nastąpił przyrost chorych o 318 osób (kilka dni wcześniej dobowy przyrost wyniósł 558 zakażeń).

Przez wiele miesięcy nasza gmina była wolna od koronawirusa, ale w końcówce sierpnia u pierwszych mieszkańców gminy stwierdzono zachorowania. Aktualnie (14 października) 12 mieszkańców gminy z trzech sołectw jest zarażonych koronawirusem, a 38 mieszkańców odbywa kwarantannę w 6 sołectwach naszej gminy.

Liczby osób zarażonych oraz odbywających kwarantannę przyrastają szybko. Nie możemy biernie oczekiwać na dalsze przyrosty zakażeń. Minister Zdrowia zalecił w połowie października liczne, nowe zalecenia mające ograniczyć negatywne skutki epidemii, a szczególnie zmniejszyć liczbę osób zakażonych. Rekomendujemy bezwzględne ich stosowanie.

Na terenie całego kraju istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Zaleca się ograniczenie, a nawet nie organizowanie wydarzeń gromadzących znaczne ilości uczestników. Od 15 października przywraca się w całej Polsce godziny handlowe wyłącznie dla seniorów (60+) w placówkach handlowych (od 10.00 – 12.00).

Zdecydowana większość Polaków bardzo odpowiedzialnie stosuje się do zaleceń służb sanitarnych. Wielką pracę wykonują placówki służby zdrowia oraz służby bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zdarzają się jednak przypadki bezrozumnego lekceważenia zaleceń. Grupy mieszkańców podejmują nawet działania manifestujące ich niezadowolenie z wprowadzenia zaleceń przeciwepidemicznych. Liczymy, że służby porządkowe będą w takich sytuacjach postępowały zdecydowanie, z zastosowaniem wszelkich, prawem przewidzianych środków.

Wobec szybkiego wzrostu zakażeń także w naszej gminie podejmujemy ochronne, profilaktyczne działania, mające ograniczyć rozszerzanie się epidemii. Nasz Urząd Gminy działa od kilku tygodni w trybie ograniczonego kontaktu bezpośredniego z interesantami. Konsultacje odbywają się w punkcie przyjęć interesantów, z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego. Klientami naszych usług publicznych są nie tylko mieszkańcy gminy, ale także liczni mieszkańcy innych miast i gmin. Gdyby nie wprowadzone ograniczenia przemieszczanie się koronawirusa byłoby zapewne szybsze i skutkowałoby kolejnymi trudnościami.

Od 21 października do odwołania wprowadzamy ograniczenia w dostępie do obiektów publicznych (świetlice wiejskie, BCK, sale gimnastyczne) dla organizowania wydarzeń o charakterze towarzyskim i zawodowym. W pomieszczeniu biesiadnym i konferencyjnym może przebywać nie więcej niż 50 osób, przy czym 1 osoba musi mieć zapewnione nie mniej niż 4 m² dla siebie. Równocześnie wyklucza się tańce, inne zabawy i zachowania powodujące bezpośredni kontakt uczestników. Za przestrzeganie tych ograniczeń są odpowiedzialni administratorzy obiektów publicznych mający obowiązek zawiadomienia o ograniczeniach wynajmujących obiekty, a szczególnie bezpośredni organizatorzy spotkań, którzy są odpowiedzialni za zachowania uczestników spotkań. Stosowanie się do zaleceń będzie sprawdzała Straż Gminna i policja.

Dyrektorzy szkół ograniczą zajęcia z wychowania fizycznego do dyscyplin nie powodujących kontaktu bezpośredniego. Zawieszamy także dostępność do sal gimnastycznych dla klubów i grup sportowych organizujących treningi.

Mając na uwadze doświadczenia służb medycznych informujemy o najczęściej występujących objawach koronawirusa SARS CoV2:

 • gorączka
 • suchy kaszel
 • zmęczenie

Rzadziej występujące objawy:

 • ból mięśni
 • ból gardła
 • biegunka
 • zapalenie spojówek
 • ból głowy
 • utrata smaku lub węchu
 • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp.

Liczymy na zrozumienie ze strony naszych mieszkańców, iż wprowadzane ograniczenia służą dobru wspólnemu. Zdajemy sobie sprawę, że mogą one powodować zaburzenie planów rodzinnych i zawodowych, ale musimy na czas epidemii przyjmować postawy sprzyjające ograniczeniu zagrożeń epidemicznych.

 

Jerzy Zająkała

 

« wstecz

 • Kontakt

  tel. +48 56 678 82 17, 678 82 18
  fax +48 56 678 82 19
  gmina@lubianka.pl
  lubianka@zgwrp.org.pl
  Zapraszamy do Urzędu Gminy codziennie
  poniedziałek, środa czwartek: 7.30 – 15.30
  wtorek: 7.30 – 16.30
  piątek: 7.30 – 14.30
  Urząd Gminy w Łubiance
  Aleja Jana Pawła II nr 8
  oraz ul. Toruńska 97
  87-152 Łubianka
  NIP 956-18-70-602
  REGON 000539756
  Numer konta: BS w Toruniu - O/Łubianka 60951100002003002149020001
  Aby skontaktować się z pracownikami wydziałów prosimy kliknąć tutaj
 • Awaria

  Aby zgłosić awarię gminnych urządzeń wodno-kanalizacyjnych prosimy o wybranie numeru z poniższej listy. W przypadku braku połączenia należy wybrać kolejny numer telefonu.

  Andrzej Sierocki, kier. wydziału

  508-221-372

  Marzenna Winiarska

  530-442-940

  Jerzy Afelt

  502-234-457

  Tomasz Szreder

  502-234-477

  Sławomir Wronka

  502-272-125

   

 • Film promocyjny

  ⬇️ Kliknij dwa razy ⬇️