Nr 3/2009 (179)

,,O święty rytuale codzienności

bez ciebie czas jest pusty jak sfałszowany inwentarz

któremu nie odpowiada żaden przedmiot realny”

                                                                   Zbigniew Herbert

Dokładnie  rok temu dobiegła końca realizacja projektu „Wyprawa do źródeł”, którego uczestnikami byli mieszkańcy parafii Bierzgłowo. Z wielką radością pragnę poinformować, że z początkiem kwietnia br. rozpoczniemy kolejną „wyprawę”. Tym razem jednak zatrzymamy się na  dłużej     „U źródła” – próbując w nurcie wspomnień ożywić święty rytuał codzienności.                                  

   Od 1 kwietnia do 30 września 2009r. zostanie zrealizowanych  szereg działań o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i międzypokoleniowym, w których wezmą udział przede wszystkim mieszkańcy parafii Bierzgłowo, jak również pozostałych wsi z terenu gminy Łubianka. Pod hasłem „Sobotnie wypady na historyczne zwiady” zorganizujemy wyjazdy do miejsc, których historia bezpośrednio splata się     z dziejami parafii. W celu integracji międzypokoleniowej powołamy do życia kluby zainteresowań m.in. „Klub zapomnianej piosenki”, „Klub zapomnianej tradycji”. Efektem działalności Klubów będzie wydanie zbioru najstarszych przepisów kulinarnych pt. „Bierzgłowskie przysmaki” oraz zorganizowanie w sierpniu "Święta bierzgłowskiego pączka". Każdego miesiąca, w świetlicy wiejskiej w Bierzgłowie organizowane będą "filmowe wieczory". Nadchodzący, 2009 rok, jest dla Kółka rolniczego w Bierzgłowie rokiem jubileuszowym. Setna rocznica powstania rolniczej organizacji jest doskonałym pretekstem do zapoznania mieszkańców gminy Łubianka z jej bogatą historią. Rocznicowe obchody zainaugurują wydawanie lokalnej gazetki poświęconej tematyce rolniczej pod nazwą "Młyn". W trakcie realizacji projektu "U źródła" zorganizujemy spotkania  z muzyką symfoniczną w formie koncertów edukacyjnych prowadzonych przez muzyków z TOK. W okresie wakacyjnym dzieci               i młodzieży zaprosimy do udziału w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Fundację Piękniejszego Świata                w Skłudzewie. Korzystając z doświadczeń nabytych podczas warsztatów zorganizujemy plener plastyczny w Bierzgłowie podczas którego powstaną prace poświęcone bierzgłowskiej parafii. We wrześniowe, niedzielne popołudnie zorganizujemy Święto Jabłka, które połączymy z wernisażem prac powstałych podczas warsztatów plastycznych. Na terenie naszej parafii znajduje się wiele przydomowych sadów, w których rosną stare odmiany jabłoni. Święto Jabłka przypomni nazwy, wygląd i smak najstarszych polskich odmian jabłek. Podczas trwania projektu rodziny parafii Bierzgłowo podobnie jak        w „Wyprawie do źródeł” będą gromadzić materiały dotyczące tradycji, kultury i historii naszej „małej ojczyzny”.

   Kontynuacja działań podjętych w ramach ubiegłorocznej „Wyprawy do źródeł”  jest możliwa dzięki dotacji uzyskanej od Fundacji Wspomagania Wsi. Projekt „U źródła" znalazł się wśród 53 wniosków wybranych z 605, które nadeszły do Fundacji w ramach konkursu „Kultura bliska”.

   Szczegółowy program działań przewidzianych w projekcie znajdziecie Państwo na stronie internetowej Gminy Łubianka, plakatach informacyjnych oraz lokalnej prasie. Zapraszamy do udziału.

drukuj ()

 • autor: Elżbieta Żeglarska – koordynator projektu

Dodaj nowy komentarz

:

:

:

* pole wymagane

 • Kontakt

  tel. +48 56 678 82 17, 678 82 18
  fax +48 56 678 82 19
  gmina@lubianka.pl
  lubianka@zgwrp.org.pl
  Zapraszamy do Urzędu Gminy codziennie
  poniedziałek, środa czwartek: 7.30 – 15.30
  wtorek: 7.30 – 16.30
  piątek: 7.30 – 14.30
  Urząd Gminy w Łubiance
  Aleja Jana Pawła II nr 8
  oraz ul. Toruńska 97
  87-152 Łubianka
  NIP 956-18-70-602
  REGON 000539756
  Numer konta: BS w Toruniu - O/Łubianka 60951100002003002149020001
  Aby skontaktować się z pracownikami wydziałów prosimy kliknąć tutaj
 • Awaria

  Aby zgłosić awarię gminnych urządzeń wodno-kanalizacyjnych prosimy o wybranie numeru z poniższej listy. W przypadku braku połączenia należy wybrać kolejny numer telefonu.

  Andrzej Sierocki, kier. wydziału

  508-221-372

  Marzenna Winiarska

  530-442-940

  Jerzy Afelt

  502-234-457

  Tomasz Szreder

  502-234-477

  Sławomir Wronka

  502-272-125

   

 • Film promocyjny

  ⬇️ Kliknij dwa razy ⬇️