Informator Gminny - Nr 8/2008 (172)

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM

Jak wynika z treści artykułu pt.” Modernizacja dróg gminnych” w najbliższym czasie nastąpi duża poprawa stanu technicznego głównej drogi wojewódzkiej oraz wielu ulic będących drogami gminnymi. W ubiegłym roku współdziałając z powiatem toruńskim zakończyliśmy także modernizację drogi powiatowej Łubianka – Warszewice. Niewątpliwie przyjmujemy ten stan bardzo pozytywnie, jednakże – jak na ironię – polepszenie jakości dróg, przy nieodpowiedzialnym    z nich korzystaniu, może powodować pogorszenie bezpieczeństwa ich użytkowników. W tym miejscu apeluję do wszystkich użytkowników naszych dróg o korzystanie z nich zgodnie z przepisami ruchu drogowego i znajdującymi się przy nich znakami drogowymi. Apeluję równocześnie o korzystanie z tych dróg z wyobraźnią oraz stosowaniem zasady „ograniczonego zaufania” do innych użytkowników dróg, co oznacza przewidywanie zachowań innych użytkowników, w tym także zachowań niezgodnych z regułami ruchu drogowego. Przecież, abyś TY był bezpieczny na drodze, niezbędne jest także bezpieczne zachowanie pozostałych użytkowników, a ONI nie zawsze zachowują się poprawnie.

   Zmodernizowane drogi będą wyposażone w wiele nowych urządzeń mających zwiększyć bezpieczeństwo (zatoki autobusowe, azyle bezpieczeństwa, przejścia dla pieszych, jezdnie lewoskrętne, chodniki i drogi rowerowe, itd.). Niewłaściwe jednakże korzystanie z tych urządzeń stwarza poważne zagrożenie dla użytkowników. Pamiętajmy, że istnienie przejść dla pieszych wskazuje pieszym na łatwiejsze  z nich korzystanie. Oznaczenie takiego przejścia wymusza na kierowcy pojazdu odpowiednią ostrożność, a pieszemu nie pozwala na bezkrytyczne z niego korzystanie.

  Z kolei rowerzyści korzystający ze zmodernizowanych dróg (jeżeli nie mają możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych) muszą przewidywać zachowania kierowców i ich pojazdów (np. przejeżdżający obok rowerzysty samochód ciężarowy powoduje czasami duży podmuch powietrza,           a czasami może spowodować wessanie rowerzysty pod koła pojazdu). Apeluję do rowerzystów o niekorzystanie z jezdni wszędzie tam, gdzie można korzystać ze ścieżek rowerowych bądź chodników (przy drodze wojewódzkiej w Łubiance, Pigży i Przecznie wybudujemy w roku bieżącym ok. 7 km/> chodników i ścieżek rowerowych). Inwestycje te będziemy kontynuowali w latach następnych.

   Na terenie naszej gminy maleje liczba użytkowników prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Poprawa sytuacji w tym zakresie napawa optymizmem i jest niewątpliwie zasługą rozumnych ludzi. Maleje, ale nadal niektórzy nasi mieszkańcy wykazują skrajny brak rozumu decydując się na kierowanie pod wpływem alkoholu. Wiele lat temu osoby te nazwałem zabójcami i takie określenie w pełni podtrzymuję. Mamy na to liczne przykłady na terenie naszej gminy oraz zatrważające dane z terenu kraju. Ostatni wypadek z ubiegłego tygodnia, w którym zginął kolejny mieszkaniec naszej gminy, a Jego Żona walczy o życie, po raz kolejny pokazuje tragizm sytuacji, w której zabójca za kierownicą nie daje żadnych szans ludziom poprawnie zachowującym się na drodze. Każdy, zasiadający za kierownicą bądź wsiadający na rower z zamiarem podążania drogą publiczną pod wpływem alkoholu powinien wyobrazić sobie sytuację, w której przykłada bliskiej sobie osobie pistolet do skroni i strzela. Czy będziesz mógł żyć z takim obciążeniem? Pomyśl, zanim to zrobisz i nigdy tego nie rób.

drukuj (BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM)

 • autor: Jerzy Zająkała

Dodaj nowy komentarz

:

:

:

* pole wymagane

 • Kontakt

  tel. +48 56 678 82 17, 678 82 18
  fax +48 56 678 82 19
  ePUAP: /myxxo62135/skrytka
  gmina@lubianka.pl
  Zapraszamy do Urzędu Gminy codziennie
  poniedziałek, środa czwartek: 7.30 – 15.30
  wtorek: 7.30 – 16.30
  piątek: 7.30 – 14.30
  Urząd Gminy w Łubiance
  Aleja Jana Pawła II nr 8
  oraz ul. Toruńska 97
  87-152 Łubianka
  NIP 956-18-70-602
  REGON 000539756
  Numer konta: BS w Toruniu - O/Łubianka 60951100002003002149020001
  Aby skontaktować się z pracownikami wydziałów prosimy kliknąć tutaj
 • Awaria

  Wydział Gospodarki Komunalnej informuje, że wszelkie awarie zewnętrznych sieci wodno-kanalizacyjnych można zgłaszać pod nr alarmowym 502 234 497.

  W przypadku braku połączenia należy wybrać nr telefonu z poniższej listy:

  Andrzej Sierocki, kier. wydziału

  508-221-372

  Marzenna Winiarska

  530-442-940

  Adam Paluszewski

  502-234-457

  Tomasz Szreder

  502-234-477

  Sławomir Wronka

  502-272-125

  Jarosław Surowiec                        731-732-916
  Dorota Tarczykowska 731-732-950

   

 • Odczyty

  Klikając w poniższy link nastąpi przekierowanie do strony obsługującej odczyt wodomierzy.

  LINK

 • Jakość powietrza

 • Film promocyjny

  ⬇️ Kliknij dwa razy ⬇️