Informator Gminny - Nr 11/2008 (175)

LIST OTWARTY A WSPÓLNOTA LOKALNA

W Gazecie Pomorskiej z dnia 23 października br. ukazał się artykuł pt. „Bez odpowiedzi wójta, bo list był w złej formie”, autorstwa red. Pawła Marwitza. W artykule autor przytacza treść listu otwartego części mieszkańców sołectwa Łubianka kierowanego do wójta gminy Łubianka. Niewątpliwie najstosowniejszą formą wyjaśnienia zawartej w „liście” krytyki byłoby bezpośrednie spotkanie, ale wobec anonimowości jego autorów jedynym sposobem wyjaśnienia wydaje się zaprezentowanie odpowiedzi na łamach naszego, gminnego Informatora.
Jeden dzień przed publikacją red. Marwitz zadzwonił do wójta i po zapoznaniu go z treścią „listu” poprosił o komentarz. Wójt odpowiedział, że rozmawianie z mieszkańcami gminy poprzez „medialnego pośrednika” jest niestosowne i nie będzie komentował zamierzonej publikacji. Ocena niestosowności opiera się na przekonaniu, że gminna wspólnota lokalna jest sobie na tyle bliska (na pewno terytorialnie, ale – ufam w to – także mentalnie), że wszelkie uwagi, w tym szczególnie krytyczne i wnioski winna kierować bezpośrednio. Co prawda artykuł zawierał stwierdzenie jakoby autorzy „listu” obawiali się miejscowego wójta, co pewnie miałoby uzasadniać wysłużenie się Gazetą, to w świetle 18 – letniej bliskiej współpracy wójta z mieszkańcami te domniemane obawy trzeba „włożyć między bajki”.
Jednakże wobec tego, że treść „listu” została upubliczniona, a zawiera on liczne nieprawdy, wójt przedstawia szczegółowe odpowiedzi na uwagi zawarte w „liście otwartym” (odpowiedzi są poprzedzone przedrukiem tekstu z Gazety).
1. „Prosimy o pilną wymianę azbestowych rur wodociągowych, którymi jest dostarczana woda z ujęcia wody w Warszewicach do naszych domostw we wsi Łubianka. Prosimy także o kilka słów wyjaśnienia, dlaczego do tej pory Pan, jako gospodarz gminy i reklamujący swoje stanowiska przewodniczących komisji w Unii Europejskiej nic nie zdziałał w tej materii. W przesłanym do mieszkańców informatorze informuje Pan o swoich pracach w ramach tych komisji, ale my mieszkańcy nic z tego nie mamy. Podaje Pan w tej gazetce kto wygrał w ping-ponga albo w szachach itp., jakby to były najważniejsze wiadomości.” ….Na terenie sołectwa Łubianka sieć wodociągowa jest zbudowana z rur stalowych i PCV, które nie zawierają azbestu.
Ponadto zasilanie w wodę sołectwa Łubianka z obydwu stacji wodociągowych (w Warszewicach i Zamku Bierzgłowskim) odbywa się jedynie poprzez rury z PCV, nie zawierające azbestu. Zatem prośba jest bezprzedmiotowa. Na terenie gminy Łubianka jedynie fragment sołectwa Biskupice posiada sieć wodociągową wybudowaną w latach 60 tych i 70 tych, zbudowaną częściowo z rur zawierających azbest. Jak powszechnie wiadomo azbest był często używanym składnikiem materiałów budowlanych w okresie PRL. W skali kraju liczne dachy budynków, budowane wówczas nieliczne na terenach wiejskich wodociągi oraz zabezpieczenia antypożarowe budowane były z użyciem azbestu. Stwarza to obecnie bardzo poważne problemy dla Polski i samorządów lokalnych. Przyjęty w Polsce program likwidacji azbestu wyznacza rok 2032 jako czas, w którym wydaje się realne uwolnienie się od azbestu. Władze gminy Łubianka chcą znacznie przyspieszyć osiągnięcie zamierzonego celu. Posiadamy projekt techniczny budowy nowej sieci wodociągowej w części sołectwa Biskupice i będziemy aplikować w I kw. przyszłego roku o środki z PROW na realizację tej inwestycji. Jej wykonanie nastąpi w latach 2009 – 2010, o czym informowałem na zebraniach wiejskich w 2008r.
Wójt gminy reprezentuje polskie samorządy w Komitecie Regionów Unii Europejskie w Brukseli (344 członków z 27 państw UE) i od marca br. jest przewodniczącym Komisji Zrównoważonego Rozwoju (DEVE), w której zasiada 110 wójtów, burmistrzów, starostów i marszałków województw ze wszystkich państw UE. Wśród 8 dziedzin, w których tworzeniu prawa uczestniczy Komisja DEVE najważniejszą jest Wspólna Polityka Rolna UE i rozwój obszarów wiejskich. Ta aktywność wójta jest zatem najbardziej bliska takim gminom jak gmina Łubianka i jej mieszkańcom. Wydaje się z drugiej strony, że zrozumienie skomplikowanych struktur instytucji europejskich i procedur przez nie stosowanych nie jest łatwe. Stąd czasami publikuję w naszym Informatorze artykuły na ten temat chcąc przybliżyć naszym mieszkańcom tę problematykę. Można mieć uwagi do decydentów na poziomie UE czy do parlamentów i rządów państw członkowskich, że stworzyli struktury, w których urzędujący wójtowie, burmistrzowie i marszałkowie województw są włączani do pracy w Komitecie Regionów UE czy Komisji Wspólnej Rządu o Samorządu Terytorialnego w Polsce. Uważam jednak, że przyjęte rozwiązania – chociaż bardzo obciążające dodatkową pracą tychże reprezentantów – są właściwe. W ten sposób zapewnione jest przenoszenie na grunt tworzenia prawa polskiego i europejskiego aktualnych doświadczeń, ocen i oczekiwań samorządowych. Naturalnie można zapytać dlaczego tą dodatkową i odpowiedzialną pracą ma być obciążony właśnie wójt gminy Łubianka a nie jakiś inny wójt. Skomplikowana procedura selekcji kandydatów, w której na poziomie Polski brano pod uwagę kwalifikacje, doświadczenie i predyspozycje doprowadziła do wyłonienia 21 reprezentantów Polski z województw, powiatów, miast oraz gmin. Wójt Łubianki przyjął ten obowiązek z pokorą widząc w jego realizacji bardzo ważny interes Rzeczypospolitej i gmin wiejskich, w tym przede wszystkim gminy Łubianka.
W nawiązaniu do uwag na temat zawartości naszego Informatora Gminnego informuję, że zawarte tam wiadomości dotyczą różnych dziedzin aktywności gminy Łubianka. Opisujemy różne wydarzenia odbywające się w naszej gminie. Skrytykowane przez autorów „listu” wydarzenia sportowe wymienione przez nich jak i inne dyscypliny mogą być dla nich nieistotne, ale niewątpliwie są to wydarzenia dla wielu ważne, o czym świadczy liczne uczestnictwo mieszkańców. Autorów „listu” zachęcam do bardziej uważnego czytania Informatora Gminnego i większego otwarcia także na sprawy interesujące innych mieszkańców.
2. „Przypisuje sobie Pan nawet to, że Pana zasługą jest remont szosy (drogi wojewódzkiej Toruń – Wybcz), chociaż wiadomo, że to zasługa Marszałka. Może uda się jeszcze Panu spowodować, aby przy okazji zbudowano chodnik, wzdłuż całej szosy przez wieś, a nie tylko fragmenty chodnika. Będziemy wdzięczni za publiczne wyjaśnienie, bo na zebraniach wiejskich to zazwyczaj po kłopotliwych dla pana pytaniach zmywa się Pan, tłumacząc się pilnymi sprawami. To też są pilne i bardzo ważne sprawy Panie Wójcie”.Wyjaśnianie tych kwestii jest dla wójta szczególnie irytujące, gdyż poczyniony zarzut nie tylko w żaden sposób nie ma się do rzeczywistości, ale także stawia przeciwko sobie dwa poziomy samorządów (wojewódzki i gminny), które przez ostatnie dwa lata wspaniale i efektywnie współpracują. Czyżby ta owocna współpraca była dla autorów „listu” niemiła ?
Nasze starania o modernizację drogi wojewódzkiej Toruń – Wybcz rozpoczęły się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Poprzedni Zarząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego pozostawał przez wiele lat obojętny na te uzasadnione oczekiwania mieszkańców gminy Łubianka. Składane przez polityków poprzedniego Zarządu Województwa deklaracje w okresach wyborczych pozostawały bez pokrycia.
Po wyborach samorządowych z listopada 2006 r. sytuacja uległa diametralnej zmianie. Z radością i nadzieją przyjęliśmy wynik wyborczy oraz ukonstytuowany skład nowego Zarządu Województwa z Panem Marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele. Czas czczej gadaniny z poprzednich kadencji minął – jak na razie – bezpowrotnie. Obecny skład Zarządu to nie tylko partnerzy do merytorycznej rozmowy z samorządami lokalnymi, ale także ludzie o dobrej orientacji w potrzebach o wymiarze regionalnym i lokalnym. Już w I połowie 2007r. zostały zakończone prace projektowe dla przebudowy przedmiotowej drogi. Wójt gminy i jego współpracownicy uczestniczyli w procedurach projektowych, przetargowych oraz przygotowawczych tej inwestycji. Pan Marszałek zabezpieczył odpowiednie środki (ok. 20 mln zł) w budżecie województwa a Wójt Gminy współdziałając z Radą zabezpieczył środki z budżetu gminy Łubianka na ten cel (ok. 700 tyś zł.). Inwestycja przebiega sprawnie i ma się ku końcowi. Pierwotny, szeroki zakres inwestycji został jeszcze w czasie jej trwania poszerzony o kolejną infrastrukturę służącą poprawie bezpieczeństwa na drodze. Na całym odcinku drogi od Pigży poprzez Łubiankę do Przeczna (do ul. Św. Rozalii) są budowane chodniki i ścieżki rowerowe (łącznie ponad 6 km). Wspaniale współpracują przy ich lokalizacji mieszkańcy udostępniając tereny pod chodniki. Ponadto Wójt Gminy zawarł dodatkowe porozumienie z Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy o współdziałaniu w budowie w latach 2009 – 2010 kolejnych ok. 4 km ścieżek rowerowych wzdłuż drogi wojewódzkiej od Przeczna (ul. Św. Rozalii) do ul. 3 Maja w Wybczu. Naturalnie przyjęcie odpowiednich zobowiązań przez Zarząd Dróg Wojewódzkich musiało być poprzedzone akceptacją Zarządu Województwa z Panem Marszałkiem na czele, czemu dawałem wielokrotnie wyraz na różnych spotkaniach z mieszkańcami w roku bieżącym.
Zatem przedstawione informacje wykraczają znacznie ponad oczekiwania autorów „listu”. Czy nie byłoby prościej po prostu zapytać miejscowych urzędników, albo po prostu przeczytać jeden z wcześniej publikowanych artykułów Informatora Gminnego ?
Wójt Gminy od 18 lat uczestniczy osobiście w zebraniach wiejskich odbywanych w okresie zimowym w każdym sołectwie. Do zupełnej rzadkości należą przypadki, w których wójt ma ograniczony czas na spotkanie. Na każde zebranie wiejskie wójt przeznacza co najmniej 3 godziny. Wyjątkowo może zdarzyć się, że z powodu niezbędności uczestnictwa w innym ważnym wydarzeniu dłuższe spotkanie nie jest możliwe. Takie sytuacje nie mają jednakże miejsca od wielu lat w sołectwie Łubianka, gdyż zebrania odbywają się w godzinach wieczornych. Ponadto dla Wójta nie ma kłopotliwych pytań. Są jednakże sprawy, w których punkt widzenia wójta i ocena jakiejś sytuacji nie zawsze musi bądź może być zgodna z opiniami wszystkich mieszkańców gminy.
Gminę Łubianka zamieszkują wspaniali, zatroskani o sprawy gminy mieszkańcy. Potrzeba jednakże nadal wielkiej pracy, aby określenie wspólnota lokalna owocowało w naszej gminie powszechnym przekonaniem o przynależności do niej i znajdowało swój wyraz w pełnym, społecznym rozumieniu tego pojęcia. Wójt Gminy Łubianka oraz inni pracownicy i działacze samorządowi nie będą ustawali w promowaniu wspólnotowej formuły rozwoju naszej gminy.

  • autor: Jerzy Zająkała

Dodaj nowy komentarz

:

:

:

* pole wymagane

  • Kontakt

    tel. +48 56 678 82 17, 678 82 18
    fax +48 56 678 82 19
    ePUAP: /myxxo62135/skrytka
    gmina@lubianka.pl
    Zapraszamy do Urzędu Gminy codziennie
    poniedziałek, środa czwartek: 7.30 – 15.30
    wtorek: 7.30 – 16.30
    piątek: 7.30 – 14.30
    Urząd Gminy w Łubiance
    Aleja Jana Pawła II nr 8
    oraz ul. Toruńska 97
    87-152 Łubianka
    NIP 956-18-70-602
    REGON 000539756
    Numer konta: BS w Toruniu - O/Łubianka 60951100002003002149020001
    Aby skontaktować się z pracownikami wydziałów prosimy kliknąć tutaj
  • Awaria

    Wydział Gospodarki Komunalnej informuje, że wszelkie awarie zewnętrznych sieci wodno-kanalizacyjnych można zgłaszać pod nr alarmowym 502 234 497.

    W przypadku braku połączenia należy wybrać nr telefonu z poniższej listy:

    Andrzej Sierocki, kier. wydziału

    508-221-372

    Marzenna Winiarska

    530-442-940

    Adam Paluszewski

    502-234-457

    Tomasz Szreder

    502-234-477

    Sławomir Wronka

    502-272-125

    Jarosław Surowiec                        731-732-916
    Dorota Tarczykowska 731-732-950

     

  • Odczyty

    Klikając w poniższy link nastąpi przekierowanie do strony obsługującej odczyt wodomierzy.

    LINK

  • Jakość powietrza

  • Film promocyjny

    ⬇️ Kliknij dwa razy ⬇️