Urząd Gminy Łubianka

Kalendarz, Imieniny

Sobota 21 Lipca 2018
Daniela, Andrzeja, Benedykta

Wersje językowe

Informator gminny

Wyszukiwarka

Menu

Wideo galeria

Banery

e-puap
Profil zaufany

Licznik odwiedzin

Jesteś 82744 osobą na stronie

Treść strony

Dzienny Dom Pobytu w Gminie Łubianka został otwarty!

Wczoraj w Bierzgłowie odbyło się uroczyste otwarcie „Dziennego Domu Pobytu w Gminie Łubianka”. To inwestycja zrealizowana w ramach programu krajowego SENIOR+.

Wójt Jerzy Zająkała powitał serdecznie uczestników uroczystości, w tym przedstawiciela Rządu RP Józefa Ramlau - Wicewojewodę Kujawsko – Pomorskiego, Piotra Całbeckiego - Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ks. Kan. Dr Rajmunda Ponczka - Dziekana i Proboszcza Bierzgłowskiego, Krystynę Żejmo-Wysocką - Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Bolesława Szczechowskiego - Przewodniczącego Rady Gminy Łubianka oraz Zbigniewa Cywińskiego – Przewodniczącego Klubu Radnych „Łubianka 2016” Rady Gminy, Dariusza Mellera - Sekretarza Gminy Łubianka.

- Inicjatywę skorzystania z oferty rządowego programu SENIOR + nasza gmina podjęła w 2016 roku, po jednym z posiedzeń Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP - powiedział wójt Jerzy Zająkała. - Uznaliśmy, że taki obiekt jest u nas potrzebny, a oferta rządowa wychodzi naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców. Niedawno premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „młodzi ludzie potrafią szybciej biegać, ale starsi lepiej znają drogę”. Doświadczenie ludzi starszych jest dla nas bezcenne i im również powinniśmy zapewnić dobrą ofertę usług społecznych. W naszej gminie nieustannie dążymy do poprawy standardu tych usług. Kilkanaście dni temu podsumowaliśmy gruntowną modernizację Szkoły Podstawowej w Łubiance, z której korzysta młode pokolenia naszych mieszkańców, teraz oddajemy Dzienny Dom Pobytu, skierowany do starszego pokolenia. Uważam, że w ten sposób zapewniamy odpowiedni balans pokoleniowy.

Poświęcenia Dziennego Domu Pobytu dokonał ks. kan. dr Rajmund Ponczek – Dziekan i Proboszcz bierzgłowski.

- Wyrażam wielkie uznanie samorządowi Łubianki za trafne odczytanie potrzeb seniorów zamieszkujących gminę oraz umiejętne wykorzystanie środków publicznych dostępnych ze źródeł rządowych i samorządowych - powiedział z kolei wicewojewoda Józef Ramlau. Marszałek Piotr Całbecki natomiast zwrócił uwagę m.in. na potrzebę uszanowania dokonań seniorów zrealizowanych w okresie ich aktywności zawodowej oraz wskazał na potrzebę docenienia dokonań żołnierzy niezłomnych, których dzień pamięci zbiega się z terminem oddania do użytku inwestycji w Bierzgłowie.

W montażu finansowym tej inwestycji, na którą składała się adaptacja budynku i jego wyposażenie partycypowały trzy podmioty. Każdy z nich wniósł poważny wkład.

- Ponad połowę środków (54 %) uzyskaliśmy z rządowego programu Senior+. Była to kwota 300 tys. zł. - tłumaczy wójt Zająkała. – Po 130 tys. zł przekazały województwo kujawsko-pomorskie oraz gmina Łubianka. Z kolei na funkcjonowanie Dziennego Domu Pobytu na najbliższe dwa lata gmina pozyskała środki w konkursie organizowanym przez samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (860 tys. zł).

Warto dodać, że wyposażenie wnętrza Domu kosztowało 62,5 tys. zł, z czego dotacja rządowa wyniosła 50 tys. zł., a udział gminy 12,5 tys. zł. Złożyło się na nie m.in.: sprzęt rehabilitacyjny, meble, sprzęt RTV i komputery, wyposażenie gabinetu pielęgniarskiego oraz kuchni i szatni. Prócz tego sporą część środków przeznaczono również na materiały edukacyjne, takie jak książki oraz gry. Autorem projektu budowlanego była firma PRO-VENTO Energia z Bydgoszczy. Prace remontowe i adaptacyjne ocenione przez samorząd bardzo wysoko wykonała firma BUDMAR Marcin Małtosz z Biskupic.

Do obsługi Dziennego Domu Pobytu Seniora, mieszczącego się w budynku starej szkoły w Bierzgłowie, zatrudniono dwóch opiekunów, fizjoterapeutę oraz pielęgniarkę. Dom Dziennego Pobytu Seniora zaprojektowano z myślą o 25 seniorach z terenu gminy Łubianka. Organizacyjnie Dom znajduje się w strukturze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łubiance.

wstecz

Odnośniki

Banery

Powiadamianie mobilne
wgk

KalendariumNewsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Mapa dojazdu

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.