Urząd Gminy Łubianka

Kalendarz, Imieniny

Wtorek 22 Stycznia 2019
Wincentego, Anastazji, Anastazego

Wersje językowe

Informator gminny

Wyszukiwarka

Menu

Wideo galeria

Banery

e-puap
Profil zaufany

Licznik odwiedzin

Jesteś 505 osobą na stronie

Treść strony

Niesamowity Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Warszewicach

Ekologiczny i naukowy wymiar

Uczniowie warszewickiej szkoły hucznie obchodzili tegoroczne święto Ziemi. Dzięki sponsorowi - Fundacji Prometheus z Torunia i zespołowi „Małego Inżyniera” z Poznania dzieci zapoznały się z odnawialnymi źródłami energii, obserwowały niezwykłe procesy chemiczne i bawiły się wśród baniek gigantów. Szczególnym akcentem obchodów była obecność wójta gminy Łubianka pana Jerzego Zająkała, który podkreślił rolę wszelkich inicjatyw promujących postawy proekologiczne i rozwijających zainteresowanie nauką wśród młodych mieszkańców naszej „Słonecznej Gminy”.

Jak to działa?

To pytanie padało wielokrotnie podczas prezentacji ekologicznych sposobów wytwarzania energii. Żeby lepiej zrozumieć zachodzące procesy, dzieci same wytwarzały energię elektryczną. Dzięki sile swoich mięśni wprawiały w ruch samochodziki na specjalnym torze wyścigowym. Przy innych stanowiskach mogły zaobserwować wiatraki wytwarzające energię lub poruszające się dzięki bateriom słonecznym owady i pojazdy. Prowadzący tłumaczyli zasady działania urządzeń i chętnie odpowiadali na pytania dociekliwych uczniów.

            Czy można wbijać gwoździe bananem?

Oczywiście, że tak! Przekonali się o tym uczniowie podczas pokazów chemicznych z ciekłym azotem. Ponadto poznali jego właściwości i działanie na inne przedmioty, takie jak róże, biszkopty, balony, itd. Duże wrażenie na wszystkich zrobiła tajemnicza mgła oraz prezentacja sztucznej krwi  na przedramieniu jednej z uczennic. Dzieci zobaczyły również ciecze zmieniające kolor pod wpływem przelania do drugiego naczynia, tworzenie 120 litrów pasty do kłów słonia w 30sekund.

Ciekawie zaprezentowane zostały również właściwości suchego lodu - dymiące kolorowe napoje, unoszące się „białe duszki”, rosnące pod wpływem suchego lodu balony.

            Zamknięci w bańkach gigantach

Wszyscy uczniowie, a szczególnie ci najmłodsi wspaniale bawili się na boisku szkolnym podczas pokazu baniek mydlanych. Każdy mógł zostać zamknięty w gigantycznej bańce lub samodzielnie tworzyć ją za pomocą prostych przyrządów. Przez cały dzień nad szkołą unosiły się kolorowe bańki, a boisko przepełnione było śmiechem i okrzykami dzieci.

            Do zobaczenia za rok?

Z pewnością wielu uczniów chciałoby przeżyć taki Dzień Ziemi po raz kolejny. Wrażenia i zdobyta w ciekawy sposób wiedza zapiszą się w ich pamięci na długi czas. Pozostaje życzyć sobie, by zaowocowała wśród młodych ludzi zainteresowaniem ekologią i rozsądnymi działaniami na rzecz naszej planety.

  • autor: Magdalena Wysińska

kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Odnośniki

Banery

Powiadamianie mobilne
wgk
Logotyp NFOSIGW

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie


Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Mapa dojazdu

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.