Urząd Gminy Łubianka

Kalendarz, Imieniny

Niedziela 20 Stycznia 2019
Fabiana, Sebastiana, Dobiegniewa

Wersje językowe

Informator gminny

Wyszukiwarka

Menu

Wideo galeria

Banery

e-puap
Profil zaufany

Licznik odwiedzin

Jesteś 5997 osobą na stronie

Treść strony

Zespół pałacowo-parkowy w Warszewicach

Pałac w Warszewicach był jedną z pierwszych inwestycji zrealizowanych przez nowego właściciela dóbr, Alfreda Zawiszę Czarnego, o którym ówcześni mówili, że to: „starożytnego rodu potomek, dziejowych zasług i wdzięcznej narodowej sławy spadkobierca”.  Alfred walczył o wolność Polski w powstaniu listopadowym, służąc w 8 Pułku Jazdy Płockiej. Potem przeszedł do służby w armii belgijskiej, w oddziale kirasjerów. Jego brat - Artur po powrocie do Polski został powieszony przez Rosjan na rogatkach Woli za udział w kolejnej, nieudanej próbie zrywu narodowego pod kierownictwem J. Zaliwskiego.  Rosjanie nie pozwolili Alfredowi wrócić do majątku w Łowickiem, ale uzyskał on zgodę na osiedlenie się w zaborze pruskim. W 1850 roku nabył majątek w Warszewicach, który powiększał, kupując ziemię od Niemców: Hirschberga, Schulera oraz Polaków: Pawlikowskiej, Mondraszewskiego i Kosteckiego, tworząc 700 ha majątek.

W 1850 roku Alfred Zawisza Czarny zastał w Warszewicach murowany dwór z podpiwniczeniem i z parterowym skrzydłem oficyny od strony północnej. Do ówczesnego budynku dostawiono piętrowy korpus frontowy i skrzydło wschodnie (stąd różnica poziomów kondygnacji), nadając całości klasycyzujący charakter. Powstał dość okazały dwukondygnacyjny pałac z korpusem i skrzydłami krytymi dachami siodłowymi. W skrzydle zachodnim urządzono bibliotekę i gabinet Alfreda Zawiszy Czarnego, lokując w nimi rodzinne archiwum. Tu przechowywano  relikwie Zawiszów: dwie chusty i pokrwawione bandaże przekazane matce po egzekucji syna Artura dokonanej przez Rosjan na Woli. Obok wisiały mundury oficerskie Alfreda - ułański z rogatywką z czasów powstania i kirasjera belgijskiego. Dom w Warszewicach „pracą i oszczędnością zamożny, stał się przybytkiem szczerej polskiej gościnności”. W latach II wojny światowej Niemcy zniszczyli archiwum i bibliotekę, wywieźli eksponaty i cenne dokumenty. W 1943 roku pałac zmieniony została na paramilitarną szkołę - internat dla kobiet.

Po zakończeniu II wojny światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa i utworzono na jego terenie spółdzielnię produkcyjną W parku przylegającym do pałacu wycięto drzewa, zasypano także dwa stawy. Przed dewastacją uchroniło pałac przekazanie go w 1950 roku Kuratorium Oświaty celem umieszczenia w nim szkoły podstawowej.  1 września 1950r. po raz pierwszy zadzwonił dzwonek oznajmujący najnowszą historię tego obiektu. W 1992 roku za patrona szkoły obrano Zawiszę Czarnego z Garbowa, sławnego polskiego rycerza, herbu Sulima.

Tekst - Elżbieta Żeglarska

 

Ciekawe linki

Chełmża - kaplica Zawiszów Czarnych
Kazimierz Perzyna - "Między piątkiem a sobotą. Ostatni ziemianie ze szlacheckich rodów"
Kaplica grobowa Zawiszów Czarnych
Mowa żałobna na pogrzebie śp. Alfreda Zawiszy Czarnego, b. oficera wojsk polskich i belgijskich, dziedzica dóbr Warszewic, powiedziana w kościele parafialnym w Chełmży na ziemi chełmińskiej dnia 18 maja
 

Galeria

  • Zespół pałacowo-parkowy w Warszewicach z lotu ptaka
  • Pałac w Warszewicach - zdjęcie z 2015 roku
  • Pałac w Warszewicach - zdjęcie z pierwszej połowy XX wieku
  • Alfred Zawisza Czarny

Odnośniki

Banery

Powiadamianie mobilne
wgk
Logotyp NFOSIGW

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie


Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Mapa dojazdu

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.