Urząd Gminy Łubianka

Kalendarz, Imieniny

Wtorek 22 Stycznia 2019
Wincentego, Anastazji, Anastazego

Wersje językowe

Informator gminny

Wyszukiwarka

Menu

Wideo galeria

Banery

e-puap
Profil zaufany

Licznik odwiedzin

Jesteś 1008 osobą na stronie

Treść strony

Historia szkoły

logowybcz.jpg

 

Tutejsza szkoła wybudowana została za czasów pruskich w roku 1858. Była to szkoła o jednym nauczycielu, który utrzymywany był przez okoliczne dwory. Nauczyciel otrzymywał rocznie 300 marek w gotówce i około 50 kwintali zboża oraz wolne utrzymanie jednej krowy.

Szkołę przebudowano w 1912 roku i do 1939 roku uczyło w niej dwóch nauczycieli.Parcelacja Wybczyka i Wybcza spowodowała zwiększenie się ilości rodzin i tym samym dzieci, wobec czego już w 1939 roku szkoła w Wybczu stała się szkołą drugiego stopnia. Około 50 % ziemi otrzymała ludność miejscowa, drugie 50 % otrzymali małorolniz województwa krakowskiego.

W 1941 roku sprowadzono do Wybcza niemieckiego nauczyciela Wegnera, który uczył wraz z córką do października 1944 r. W październiku tego roku szkołę zajęły oddziały „ SS”.

W lutym 1945 roku cały powiat był już wolny od zaborcy. Rozpoczęła się organizacja szkolnictwa. Szkoła przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy. Brak okien, drzwi, ławek oraz innych sprzętów utrudniał prace. Dzieci jednak uczęszczały na zajęcia.W maju wrócił z niewoli niemieckiej były kierownik szkoły Antoni Wołkowski, który doprowadził do tego, że z dniem 1 IX 1945 roku uruchomiono w tutejszej szkole 4 klasy o trzech nauczycielach. Odbywały się również kursy dla dorosłych. W roku szkolnym 1945/46 było 30 dorosłych uczniów.

Staraniem kierownika, przyznano tutejszej szkole-dekretem z dnia 6 września 1944 roku o Reformie Rolnej-dnia 10 grudnia 1945 roku -3 hektary parku i stary pałac na rozbudowę szkoły.

Dnia 5 lipca 1948 roku przystąpiono do przebudowy pałacu w Wybczu na Podstawową Szkołę Powszechną. Koszt przedsięwzięcia to około 7 milionów złotych, który pokrył Zarząd Gminy w Łubiance przy wydatnej pomocy Samorządu Powiatowego i Skarbu Państwa.

Budowę pałacu w Wybczu rozpoczął właściciel dóbr Carl Parpat już około 1854 roku. Prace jednak wstrzymano w związku z koniecznością odbudowy częściowo zniszczonych w pożarze budynków folwarcznych. W roku 1858 wznowiono budowę pałacu, która potrwała do 1861 roku. Dwór ten od 1924 roku pozostawał niezamieszkały, w związku z tym uległ częściowej dewastacji. Tylko dzięki ofiarności tutejszej ludności oraz kierownika szkoły Antoniego Wołkowskiego, dnia 1 września 1949 roku nowy budynek szkolny gotowy był na przyjęcie uczniów.
 

  • autor: KK, data: 11.05.2008

Odnośniki

Banery

Powiadamianie mobilne
wgk
Logotyp NFOSIGW

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie


Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Mapa dojazdu

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.