Urząd Gminy Łubianka

Kalendarz, Imieniny

Sobota 17 Listopada 2018
Grzegorza, Salomei, Elżbiety

Wersje językowe

Informator gminny

Wyszukiwarka

Menu

Wideo galeria

Banery

e-puap
Profil zaufany

Licznik odwiedzin

Jesteś 1524 osobą na stronie

Treść strony

Patron Zespołu Szkół w Łubiance
  • Janusz Korczak
JANUSZ KORCZAK PATRON ZESPOŁU SZKÓŁ W ŁUBIANCE

Patronem Zespołu Szkół w Łubiance jest Janusz Korczak. Żył on w latach 1878 – 1942, był lekarzem, pedagogiem, publicystą, pisarzem, synem Cecylii i Józefa Goldszmitów. Lata szkolne młody Henryk Goldszmit (jest to jego prawdziwe nazwisko) spędził w rosyjskim gimnazjum na Pradze (w Warszawie). W 1890 roku  zmarł jego ojciec (chłopiec miał wtedy 15 lat) i młody lekarz udzielał korepetycji, aby pomóc w utrzymaniu rodziny.
W 1898 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego w Warszawie. Latem 1899 roku Korczak pojechał do Szwajcarii, aby bliżej poznać działalność i twórczość pedagogiczną Pestalozziego. Zwiedzając kraj szczególnie interesował się szkołami, szpitalami dla dzieci, a także bezpłatnymi czytelniami pism dla dzieci i młodzieży.
W 1905 po wysłuchaniu pięcioletniegokursunaukmedycznychi złożeniu obowiązującego egzaminuotrzymałdyplomlekarza. Podjął pracę w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów przy ul. Śliskiej 51 - Siennej 60. Korczak jako lekarz miejscowy korzystał ze służbowego mieszkania na terenie szpitala; otrzymywał 200 rubli rocznie w czterech ratach; na każde wezwanie udawał się do chorego. W 1907 pojechał na cały rok do Berlina, aby uzupełnić swoje wiadomości medyczne. Słuchał wykładów i odbywał praktykę w klinikach dziecięcych; zwiedzał też różne zakłady wychowawcze. Był współtwórcą i kierownikiem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, a później także Naszego Domu - sierocińca dla dzieci polskich, gdzie stosował nietradycyjne metody pedagogiczne. Posiadał znakomite wyczucie psychiki dziecięcej, żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania jego spraw i przeżyć, wychowania w umiłowaniu dobra, piękna i wolności. Swoje zasady wychowawcze Janusz Korczak wykładał w pismach pedagogicznych, z których najważniejszy jest cykl „Jak kochać dziecko”. W latach 1926-1930 redagował Mały Przegląd- eksperymentalne pismo dziecięce. Prowadził szeroką działalność popularyzatorską w obronie praw dziecka za pośrednictwem radia. Janusz Korczak pisał także wiele pism skierowanych bezpośrednio do dzieci, najsłynniejsze z nich to „Król Maciuś I” i „Kajtuś Czarodziej”.

Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć w komorze gazowej. Miał możliwość ucieczki z getta, jednak wolał pozostać do końca z dziećmi.

  • autor: A. Karwecka, data: 26.02.06

Odnośniki

Banery

Powiadamianie mobilne
wgk
Aplikacja Skarby Ziemi Chełmińskiej

KalendariumNewsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Mapa dojazdu

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.