Urząd Gminy Łubianka

Kalendarz, Imieniny

Piątek 31 Marca 2017
Beniamina, Balbiny, Kornelii

Wersje językowe

Informator gminny

Wyszukiwarka

Menu

Wideo galeria

Licznik odwiedzin

Jesteś 4362 osobą na stronie

Treść strony

Zespół pałacowo-parkowy w Warszewicach

Pałac w Warszewicach był jedną z pierwszych inwestycji zrealizowanych przez nowego właściciela dóbr, Alfreda Zawiszę Czarnego, o którym ówcześni mówili, że to: „starożytnego rodu potomek, dziejowych zasług i wdzięcznej narodowej sławy spadkobierca”.  Alfred walczył o wolność Polski w powstaniu listopadowym, służąc w 8 Pułku Jazdy Płockiej. Potem przeszedł do służby w armii belgijskiej, w oddziale kirasjerów. Jego brat - Artur po powrocie do Polski został powieszony przez Rosjan na rogatkach Woli za udział w kolejnej, nieudanej próbie zrywu narodowego pod kierownictwem J. Zaliwskiego.  Rosjanie nie pozwolili Alfredowi wrócić do majątku w Łowickiem, ale uzyskał on zgodę na osiedlenie się w zaborze pruskim. W 1850 roku nabył majątek w Warszewicach, który powiększał, kupując ziemię od Niemców: Hirschberga, Schulera oraz Polaków: Pawlikowskiej, Mondraszewskiego i Kosteckiego, tworząc 700 ha majątek.

W 1850 roku Alfred Zawisza Czarny zastał w Warszewicach murowany dwór z podpiwniczeniem i z parterowym skrzydłem oficyny od strony północnej. Do ówczesnego budynku dostawiono piętrowy korpus frontowy i skrzydło wschodnie (stąd różnica poziomów kondygnacji), nadając całości klasycyzujący charakter. Powstał dość okazały dwukondygnacyjny pałac z korpusem i skrzydłami krytymi dachami siodłowymi. W skrzydle zachodnim urządzono bibliotekę i gabinet Alfreda Zawiszy Czarnego, lokując w nimi rodzinne archiwum. Tu przechowywano  relikwie Zawiszów: dwie chusty i pokrwawione bandaże przekazane matce po egzekucji syna Artura dokonanej przez Rosjan na Woli. Obok wisiały mundury oficerskie Alfreda - ułański z rogatywką z czasów powstania i kirasjera belgijskiego. Dom w Warszewicach „pracą i oszczędnością zamożny, stał się przybytkiem szczerej polskiej gościnności”. W latach II wojny światowej Niemcy zniszczyli archiwum i bibliotekę, wywieźli eksponaty i cenne dokumenty. W 1943 roku pałac zmieniony została na paramilitarną szkołę - internat dla kobiet.

Po zakończeniu II wojny światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa i utworzono na jego terenie spółdzielnię produkcyjną W parku przylegającym do pałacu wycięto drzewa, zasypano także dwa stawy. Przed dewastacją uchroniło pałac przekazanie go w 1950 roku Kuratorium Oświaty celem umieszczenia w nim szkoły podstawowej.  1 września 1950r. po raz pierwszy zadzwonił dzwonek oznajmujący najnowszą historię tego obiektu. W 1992 roku za patrona szkoły obrano Zawiszę Czarnego z Garbowa, sławnego polskiego rycerza, herbu Sulima.

Tekst - Elżbieta Żeglarska

 

Ciekawe linki

Chełmża - kaplica Zawiszów Czarnych
Kazimierz Perzyna - "Między piątkiem a sobotą. Ostatni ziemianie ze szlacheckich rodów"
Kaplica grobowa Zawiszów Czarnych
Mowa żałobna na pogrzebie śp. Alfreda Zawiszy Czarnego, b. oficera wojsk polskich i belgijskich, dziedzica dóbr Warszewic, powiedziana w kościele parafialnym w Chełmży na ziemi chełmińskiej dnia 18 maja
 

Galeria

Zespół pałacowo-parkowy w Warszewicach z lotu ptaka
Pałac w Warszewicach - zdjęcie z 2015 roku
Pałac w Warszewicach - zdjęcie z pierwszej połowy XX wieku
Alfred Zawisza Czarny

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.