Urząd Gminy Łubianka

Kalendarz, Imieniny

Niedziela 23 Kwietnia 2017
Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Wersje językowe

Informator gminny

Wyszukiwarka

Menu

Wideo galeria

Licznik odwiedzin

Jesteś 1458 osobą na stronie

Treść strony

Patron Zespołu Szkół w Łubiance
Janusz Korczak
JANUSZ KORCZAK PATRON ZESPOŁU SZKÓŁ W ŁUBIANCE

Patronem Zespołu Szkół w Łubiance jest Janusz Korczak. Żył on w latach 1878 – 1942, był lekarzem, pedagogiem, publicystą, pisarzem, synem Cecylii i Józefa Goldszmitów. Lata szkolne młody Henryk Goldszmit (jest to jego prawdziwe nazwisko) spędził w rosyjskim gimnazjum na Pradze (w Warszawie). W 1890 roku  zmarł jego ojciec (chłopiec miał wtedy 15 lat) i młody lekarz udzielał korepetycji, aby pomóc w utrzymaniu rodziny.
W 1898 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego w Warszawie. Latem 1899 roku Korczak pojechał do Szwajcarii, aby bliżej poznać działalność i twórczość pedagogiczną Pestalozziego. Zwiedzając kraj szczególnie interesował się szkołami, szpitalami dla dzieci, a także bezpłatnymi czytelniami pism dla dzieci i młodzieży.
W 1905 po wysłuchaniu pięcioletniegokursunaukmedycznychi złożeniu obowiązującego egzaminuotrzymałdyplomlekarza. Podjął pracę w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów przy ul. Śliskiej 51 - Siennej 60. Korczak jako lekarz miejscowy korzystał ze służbowego mieszkania na terenie szpitala; otrzymywał 200 rubli rocznie w czterech ratach; na każde wezwanie udawał się do chorego. W 1907 pojechał na cały rok do Berlina, aby uzupełnić swoje wiadomości medyczne. Słuchał wykładów i odbywał praktykę w klinikach dziecięcych; zwiedzał też różne zakłady wychowawcze. Był współtwórcą i kierownikiem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, a później także Naszego Domu - sierocińca dla dzieci polskich, gdzie stosował nietradycyjne metody pedagogiczne. Posiadał znakomite wyczucie psychiki dziecięcej, żądał równouprawnienia dziecka, poważnego traktowania jego spraw i przeżyć, wychowania w umiłowaniu dobra, piękna i wolności. Swoje zasady wychowawcze Janusz Korczak wykładał w pismach pedagogicznych, z których najważniejszy jest cykl „Jak kochać dziecko”. W latach 1926-1930 redagował Mały Przegląd- eksperymentalne pismo dziecięce. Prowadził szeroką działalność popularyzatorską w obronie praw dziecka za pośrednictwem radia. Janusz Korczak pisał także wiele pism skierowanych bezpośrednio do dzieci, najsłynniejsze z nich to „Król Maciuś I” i „Kajtuś Czarodziej”.

Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć w komorze gazowej. Miał możliwość ucieczki z getta, jednak wolał pozostać do końca z dziećmi.

autor: A. Karwecka, data: 26.02.06

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.